Jaki gips do odlewów
Polecamy dwa rodzaje gipsu do odlewów, markowane przez znaną niemiecką firmę Rayher. Dodatki uszlachetniające znajdujące się w ich składzie zwiększają wytrzymałość na udary, nadają idealną biel odlewom, gładką powierzchnię oraz powodują szybki proces wiązania.Gipsy różnią się stopniem twardości oraz zastosowaniem:
- Raysin 100 Basic – wytrzymałość 120 N/m2. Świetnie nadaje się na drobne przedmioty: odlewy płaskie, wisiorki, małe figurki.
- Raysin 200 Extra Strong – wytrzymałość 200 N/m2. Wysoki stopień twardości sprawia, iż jest doskonały do odlewów przestrzennych większych przedmiotów: misek, płytek, pojemników, świeczników itp.
Gips odlewniczy
Raysin 100 zawiera dodatki uszlachetniające powodujące zwiększenie jego gęstości oraz uzyskanie wysokiej twardości 120 N/m kw. To podstawowy gips odlewniczy przeznaczony do form płaskich oraz średniej wielkości odlewów 3D. Ich powierzchnia jest matowo biała i gładka. Gips odlewniczy Raysin 100 bardzo dobrze oddaje szczegóły formy i jest często wykorzystywany podczas tworzenia odlewów rąk lub innych części ciała. Znajdziemy go, kupując zestaw do wykonania odlewu splecionych dłoni. W formach płaskich zastyga w ciągu 15-20 minut. Mokry jeszcze wzór, ostrożnie wyjmiemy już po 30 minutach. W pełnych formach przestrzennych zrobionych najczęściej z lateksu proces ten trwa nieco dłużej. Wynosi nawet do kilku godzin, dlatego powinniśmy przewidzieć więcej czasu na zastyganie odlewu. Gips odlewniczy Raysin 100 jest materiałem przyjaznym dla środowiska oraz co ma większe znaczenie również dla naszych dłoni. Nie musimy pracować w rękawiczkach ochronnych, jak w przypadku betonu kreatywnego, gdyż krótkotrwały z nim kontakt nie stanowi problemu. Z tego powodu jest idealny do odlewów nie tylko dla rękodzielników, ale również jako gips do odlewów dla dzieci. Wykorzystamy go podczas zajęć plastycznych w szkołach i z uwagi na prostotę użycia również w przedszkolach. W formach odlewniczych powstaną odlewy gipsowe do malowania lub ozdabiania w dowolny sposób. To prawdziwe wyzwanie dla dziecięcej kreatywności, sprawiające im ogromną radość.
Masę do odlewu tworzymy, mieszając wodę z proszkiem gipsowym w proporcji 1:2,5 (woda: gips). Zawsze dodajemy gips do wody. Starajmy mieszać delikatnie, żeby nie wprowadzić zbyt wielu pęcherzyków powietrza do masy. Po uzyskaniu konsystencji jogurtu masę do odlewu wlewamy do wcześniej przygotowanej formy odlewniczej.
Gips odlewniczy Raysin 100 jest sprzedawany w opakowaniach handlowych 0,4 kg, 1 kg, 4 kg oraz workach 25 kg.
Gips modelarski
Raysin 200 to wyjątkowy gips do odlewów zawierający w swoim składzie dodatki uszlachetniające oraz modyfikatory powodujące, że jego twardość wynosi aż 200 N/m2. Odlewy z gipsu modelarskiego są białe o idealnie gładkiej powierzchni. Ceniony przez wyjątkowo wymagających rękodzielników, używany do dużych projektów 3D. Idealny gips do odlewów figurek, które zawierają detale o mocno zróżnicowanych wgłębieniach. Drobne uziarnienie powoduje, iż idealnie oddaje nawet najmniejsze detale formy. Z uwagi na swoje zalety często jest używany do produkcji sztukaterii gipsowej oraz dekorów wykorzystywanych w technice decoupage lub kolażu. Różnej wielkości odlewy płaskie pomalowane farbami akrylowymi lub farbami metalicznymi są naklejane na szkatułki drewniane, zapewniając urokliwy efekt zdobniczy. Niska chłonność gipsu modelarskiego powoduje, że wystarcza pokrycie jedną warstwą. Niezwykle rezultaty uzyskamy łącząc idealną biel gipsu twardego z nobliwie wyglądającym szlagmetalem.Gips modelarski Raysin 200 jest sprzedawany w opakowaniach handlowych 0,4 kg, 1 kg, 4 kg oraz workach 25 kg.
Gips modelarski jak rozrobić
Zalecane przez producenta proporcje to 1:3,5 (woda: gips modelarski). Postępujemy jak w przypadku gipsu odlewniczego Raysin 100 dodając niewielkimi partiami proszek do wody. Mieszamy powoli, aby uniknąć zapowietrzenia. Po uzyskaniu jednolitej masy napełniamy nią przygotowaną wcześniej formę odlewniczą. Delikatnie wstrząsamy i opukujemy oraz dobrze wypoziomowaną pozostawiamy do wyschnięcia. Zapewni to odlewom płaskim idealnie równe „plecy”.Czym smarować formy do odlewów gipsowych
W przeciwieństwie do betonu kreatywnego gips odlewniczy ani modelarski nie wymaga separacji od formy do odlewów. Po rozrobieniu z wodą i uzyskaniu jednolitej konsystencji masy wlewamy gips do formy i czekamy, aż zastygnie. Jeśli jednak trafi się forma odlewnicza o dużej głębokości, zawierająca szereg drobnych detali, wówczas możemy posmarować jej wewnętrzną powierzchnię zwykłym olejem jadalnym. Zrobimy to za pomocą pędzelka o miękkim włosiu, który pozwoli idealnie rozprowadzić jego cienką warstwę.
Jak uniknąć dziurek w odlewach gipsowych
Zmorą odlewów gipsowych są pęcherzyki powietrza, które po wyschnięciu objawiają się jako niewielkie, ale bardzo widoczne otworki, tzw. kraterki. Wymagają dodatkowych zabiegów polegających na wypełnieniu ubytków i uzyskaniu równej powierzchni. Jest jednak sposób, żeby uniknąć takich niespodzianek. Przed zalaniem formy, na całej powierzchni motywu nakładamy pędzelkiem cienką warstwę masy gipsowej. Dla bardzo skomplikowanych wzorów jest to wręcz konieczny zabieg. Po wlaniu masy gipsowej potrząśnijmy delikatnie formą oraz ją opukajmy. Wszystkie te czynności powodują zmniejszenie ryzyka powstania skaz na odlewie.
Gips kolorowy
Jeśli potrzebujemy odlewy w jednym kolorze, bez konieczności malowania, wykorzystajmy pigment do gipsu. Jego dodatek spowoduje zabarwienie gipsu na jednolity kolor. Masa do odlewów musi być przygotowana w trochę inny sposób niż tradycyjnie. Najpierw należy bardzo dokładnie wymieszać gips z barwnikiem w proszku. Sugerowane proporcje do otrzymania gipsu kolorowego to 5 łyżek gipsu na 1 łyżeczkę barwnika do gipsu. Proces zajmie od 3 do 5 minut. Następnie łączymy zabarwiony gips z wodą.
.
Gipsy odlewnicze Raysin 100 oraz Raysin 200 marki Rayher sprawdzą się w formach z tworzyw sztucznych jak LDPE, PET, HDPE, formach 3D z lateksu oraz formach silikonowych do odlewów.
Odlewy wykonane z gipsów odlewniczych Raysin tolerują krótki kontakt z wodą.
Co zrobić, żeby stały się bardziej odporne na wodę ?
Po dokładnym wyschnięciu należy je wygrzać przez 20-30 minut w piekarniku o temperaturze 130-160°C. Istotna jest grubość odlewu, która musi wynosić minimum 1 cm, cieńsze mogą popękać.
Jeśli przed wygrzaniem powierzchnię pomalujemy farbą kredową do szkła Chalky Finish, będą odporne na działanie wody.
Bezbarwny lakier do szkła (dokładnie to klej z lakierem) produkcji amerykańskiego DecoArt-a zapewni całkowitą odporność na działanie wody. W tym przypadku wygrzewanie nie jest konieczne.