Misy betonowe o wielu zastosowaniach.
W zależności od wielkości mogą być wykorzystane jako patery na owoce, pojemniki do przechowywania drobiazgów lub doniczki na kwiaty.Dekorować nimi możemy zarówno przestrzenie domowe, jak i ogrodowe. Wykonane z betonu dekoracyjnego są bardzo wytrzymałe i solidne. W Internecie znajdziemy bogaty wybór gotowych mis z betonu, jednak wykonane własnoręcznie staną się źródłem naszej satysfakcji. Oprócz tego będą dokładnie takie, jakie sobie wymyślimy. Misy betonowe w zależności od naszego pomysłu, mogą mieć powierzchnię porowatą lub idealnie gładką. Dodatkowego uroku nabiorą, jeśli ozdobimy je wklęsłymi reliefami, które wypełnimy farbami metalicznymi lub szlagmetalem. Zmiana koloru z betonowej szarości na inny, też nie stanowi problemu. Do tworzenia odlewów z betonu nie musimy mieć szczególnych uzdolnień plastycznych, wystarczy trochę wyobraźni oraz artykuły dostępne w sklepie Kreatywny Świat.
W naszej ofercie znajdują się dwuczęściowe kule plastikowe o wielu średnicach. Oprócz standardowych zastosowań jak dekoracje choinki, tworzenie stroików świątecznych, wszystkie możemy również wykorzystać jako formy do odlewów betonowych.
Przygodę z odlewaniem betonu dekoracyjnego proponujemy zacząć od niewielkiej misy betonowej o średnicy 14 cm, z powierzchnią ozdobioną reliefami wklęsłymi o motywach kwiatowych. Misę betonową wykorzystamy do aranżacji przestrzeni w naszym mieszkaniu, a wykonamy ją w dziesięciu prostych krokach.
Krok 1
Przygotuj motyw, który ma pojawić się na powierzchni odlewu jako relief wklęsły. W opisywanym przykładzie jest to kwiat o ośmiu płatkach. Wyciąć go można według własnego pomysłu nożyczkami w papierze lub wykorzystać dziurkacz ozdobny albo wykrojnik do papieru z maszynką do wycinania i wytłaczania.
Krok 2
Przyklej, używając taśmy dwustronnej wycięty motyw lub motywy wewnątrz większej półkuli. Możesz je również umieścić na zewnętrznej stronie małej półkuli.
Krok 3
Umieść większą plastikową półkulę na stabilnym podłożu umożliwiającym jej poziomowanie np. w kubku, doniczce itp. Zwróć uwagę, żeby się nie chwiała. Pokryj jej wnętrze cienką warstwą oleju jadalnego, dotyczy to również naklejonych wzorów.
Krok 4
Pokryj olejem zewnętrzną stronę mniejszej plastikowej półkuli.
Krok 5
Do plastikowego wiaderka wlej ok. 90 ml wody i powoli wsyp ok. 900 g betonu kreatywnego. Mieszaj drewnianą łopatką powoli, aż powstanie jednolita masa. Zbyt szybkie mieszanie spowoduje, przedostanie się dużej ilości powietrza, widocznego w postaci bąbelków. Odczekaj 1-2 minuty, żeby pęcherzyki wydostały się na zewnątrz.
Krok 6
Wlej masę betonową do środka większej półkuli, pozostawiając wolną przestrzeń do poziomu ok. 1 cm krawędzi od górnej krawędzi. Delikatnie postukaj w formę, aby usunąć pęcherzyki powietrza. Następnie włóż mniejszą półkulę i obciąż ją żwirem lub kamykami. Jeśli chcesz, aby cała misa betonowa miała tę samą grubość w każdym miejscu, wyrównaj odległość między krawędziami półkul oraz ustal równy poziom ich krawędzi górnych za pomocą kamyków.
Krok 7
Pozostaw do wyschnięcia na minimum 12 godzin, a najlepiej na 1 – 2 dni.
Krok 8
Jeśli odlew jest dobrze wysuszony powierzchniowo, nie będzie problemów z jego wyjęciem.
Najpierw ostrożnie wyjmij małą półkulę, następnie większą. Delikatnie ją ostukaj i lekko wyginając górną krawędź, wprowadź powietrze między plastikową formę a odlew.
Krok 9
Małe zadziory i nierówności oraz krawędzie wyrównaj papierem ściernym.
Ostrożnie zeskrob lub szczoteczką usuń resztki papierowych motywów.
Umyj letnią wodą cały odlew betonowy i pozostaw w celu dokładnego wyschnięcia.
Krok 10
Teraz pora na ozdabianie. Powstałe wgłębienia w kształcie kwiatów wypełnimy deco-metalem. Postępować będziemy jak w przypadku klasycznego złocenia. Motywy smarujemy klejem i po przeschnięciu nakładamy płatki szlagmetalu, wypełniając całkowicie ich przestrzeń. Za pomocą pędzelka delikatnie dociskamy płatki. W ten sposób usuniemy również ich nadmiar.
Efektowny połysk metalowej powierzchni uzyskamy, polerując ją miękką szmatką.
Porada - Tipp
Misa może mieć nie tylko zastosowanie dekoracyjne, to również wspaniały pomysł na poidełko dla ptaków w ogrodzie lub na balkonie. Beton kreatywny po wyschnięciu jest odporny na działanie pogody oraz staje się wodoszczelny.Płaską misę betonową otrzymamy, wypełniając przestrzeń między półkulistymi formami do betonu tylko do połowy ich wysokości.
Kule plastikowe możemy wykorzystać wielokrotnie.
Materiały potrzebne do wykonania misy betonowej:
- beton kreatywny
- bombka akrylowa 10 cm
- kula plastikowa 14 cm
- klej do złoceń, mixtion
- szlagmetal złoty
- dwustronna taśma klejąca
- dziurkacz ozdobny stokrotka
Potrzebujesz również:
- papier ścierny gradacja 80-120
- szczoteczka do rąk
- patyczek do lodów (do mieszania masy betonowej)